5548 402 0912

مشاوره تخصصی آنلاین

ایران دی > ایده پردازی  > ایده های خود را مانند یک حرفه ای مدیریت کنید

ایده های خود را مانند یک حرفه ای مدیریت کنید

مدیریت-حرفه-ای-ایده

اواخر دهه ۱۹۳۰ آلکس.ف. آزبرن، مدیر تبلیغات و نویسنده آمریکایی پس از ارائه ی اصطلاح «طوفان ذهنی» ( یکی از تکنیک های رایج برای یافتن و پرورش ایده ها ) به شهرت رسید. حدود ۸۰ سال بعد، پدیده ی جالبی اتفاق افتاد.

اگر چه تمام جلسه های خلاقانه به عنوان یک پروژه طوفان ذهنی توصیف می شدند، اما ۸۰ درصد از مردمی که در آن شرکت می کردند نمی توانستند ۴ قانون اساسی و اولیه طوفان ذهنی را نام ببرند و یا از آن ها استفاده کنند. سازمان های مبتکر درون آژانس های تبلیغاتی، شرکت های تجاری و آن هایی که موظف بودند هر روز با ایده های خوب دست و پنجه نرم کنند، دریافتند که امروزه رسیدن به اهداف، بدون داشتن یک چهارچوب مدیریت حرفه ای ایده ها، امکان پذیر نیست تا مدیریت ایده در این متن به معنای انتخاب ایده است که در تمامی فرآیند خلاقیت، از شرح وظایف گرفته تا اجرای آن منبع الهام و راهنما باشد. با مجموعه ای از دستورالعمل های روشن فکری گروه ایده پرداز برای فرآیند ابتکاری خود یک ساختار و چهارچوب مشخص به دست می آورد و به آن اجازه می دهد که در کنار تصورات شهودی و حسی مبتکران حرکت کنند. این امر همچنین به صرفه جویی در هزینه هایی که احتمالا در طی فرآیند طوفان ذهنی ممکن است متحمل شوند، منجر خواهد شد. استفاده از گروه ایده پرداز، از تکرار کلیشه ها می کاهد و شما را آماده می سازد که با استفاده از یک سری اصول، گروه خود را به مجموعه ای قدرتمند در پرورش ایده ی فکری مدیریت و بکار گیری آن تبدیل نمایید.

آیا کارایی روش طوفان ذهنی پایین است ؟

تکنیک زمان محور طوفان ذهنی واقعا نمرده است، ولی بسیاری از مبتکران هنوز درباره کارایی آن شک دارند. در اینجا دلایلی ذکر شده که نشان می دهد چرا این امر ممکن است اتفاق بیفتد.

  1. شرکت کنندگان، متوجه فرآیند خلاقیت و استراتژی های خلاق تفکر نمی شوند. و به جای آن کاملا در حس درونی خود متکی هستند.
  2. اهداف بیش از مهم هستند و شرکت کنندگان دیدگاه های متفاوتی درباره چیستی هدف نهایی دارند.
  3. شرکت کنندگان نمی توانند فرآیند ذهنی را از کار روزمره خود تفکیک کنند.
  4. خلاص شدن از مصلحت های ذهنی و سیاست های یک گروه در طول جلسه کار مشکلی است.
  5. مدیران و مشتریان به افراد گروه اجازه نمی دهند که کاملا مستقل و خالق نهایی باشند.
  6. فضای جلسه بیشتر شبیه کلاس درس است تا محیط مناسب برای بروز اندیشه های جدید.
  7. تنها مبتکران اجازه شرکت در جلسه ها را دارند و مشتریان ( ارباب رجوعان ) و سایر افراد عوامل مزاحم شناخته می شوند.
  8. شرکت کنندگان هزاران بار در گذشته با موضوعاتی مشابه دسته و پنجه نرم کرده اند. بدین معنا که مشارک ت آزاد و تولید انواعی از همان کلیشه های قدیمی، بخش حیاتی از فرآیند طوفان ذهنی است.
  9. شرکت کنندگان تفکر «شکار فرصت ها» را نیاموخته اند و معمولا به دنبال مشکلات و موانعی می گردند که ظهور ایده ها را متوقف می کنند.
  10. توجه و زمان بسیار کمی برای یافتن ایده های ناب صرف می شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید