5548 402 0912

مشاوره تخصصی آنلاین

برند چیست ؟

برند-چیست-تصویر-پست-بلاگ-ایران-دی

قرن هاست که علم برندسازی به عنوان ابزاری برای ایجاد تمایز میان کالاهای یک تولید کننده از سایر تولید کنندگان مطرح است. در واقع واژه برند از واژه ای در زبان اسکاندیناوی قدیم تحت عنوان Brander ( به معنای داغ کردن یا سوزاندن ) ریشه می گیرد. آن زمان ( و امروزه ) دامداران برای متمایز ساختن حیوانات خود از سایرین ، مهر مشخصی را روی بدنشان داغ می کردند.

طبق تعریف انجمن بازاریابی آمریکا ، برند عبارت است از : نام ، واژه یا علامت ، نماد ، طرح یا ترکیبی از تمامی این عناصر که به منظور شناسایی کالاها و خدمات فروشنده ( یا گروهی از فروشندگان ) با هدف ایجاد تمایز در عرصه رقابت مورد استفاده قرار می گیرد .

با وجود این بسیاری از مدیران ، واژه برند را تنها زمانی مورد استفاده قرار می دهند که این نام توانسته باشد محبوبیت و اعتباری در عرصه بازار برای خود پیدا کند . به همین دلیل باید میان تعریف AMA از برند و مفهوم این واژه در سطح صنعت تمایز قائل شویم . مد نظر داشتن این تفاوت ها برای ما مهم است ؛ زیرا توافق نکردن بر سر اصول اولیه برندسازی ، اغلب به معنا و مفهوم واژه در ذهن ما باز می گردد . به همین دلیل در این مقاله هر کجا که منظور ما از برند ، تعریف انجمن بازاریابی آمریکا یا تعریف مدیران اجرایی است ، برای روشن شدن موضوع ، آن را عنوان می کنیم .

برهمین اساس ، بنابر تعریف انجمن بازاریابی آمریکا ، کلید ایجاد برند ، توانمندی در انتخاب نام ، لوگو ، نماد ، طرح بسته بندی یا سایر ویژه گی هایی است که یک محصول یا خدمت را از سایر رقبا متمایز می کند . این ویژه گی های متفاوت تحت عنوان عناصر برند معرفی می شوند.

به عنوان مثال ، تنوع استراتژی های انتخاب نام برای برندها را در نظر بگیرید. برخی شرکت ها نظیر SAMSUNG از نام اصلی خود برای تمام محصولاتی که به بازار ارائه می دهند استفاده می کنند؛ در حالی که برخی دیگر از تولید کنندگان ، برای هر کدام از محصولات جدیدشان ، نامی متفاوت انتخاب می کنند که کاملا با نام اصلی شرکت غیرمرتبط است. این موضوع در سطح خرده فروشان نیز صادق است. برخی از آن ها نام فروشگاه شان را برای تمام شعبات خود بر می گزینند و برخی دیگر نام های متفاوتی برای هر شعبه یا هر فروشگاه انتخاب می کنند.

نام برند ها به خودی خود به شکل های مختلفی تعریف می شود؛ برخی از برند ها بر اساس نام بنیان گذاران شان شکل می گیرد برخی دیگر بر اساس نام مکان ها انتخاب می شود و گروه دیگر از برندها نیز بر اساس نام پرندگان یا حیوانات شکل می گیرند. اما بسیاری از نام ها در طبقه بندی فوق قرار نمی گیرند و بر اساس دلایل دیگری انتخاب شده اند ( مثلا برند APPLE در صنعت رایانه یا شرکت فرآورده های نفتی SHELL ).

در نام برخی دیگر از برندها واژه هایی به کار رفته است که معنا و مفهوم یا ویژگی های محصول را نشان می دهند ( مثلا انتخاب نام LEAN CUISINE برای مواد غذایی کم چرب و JUST JUICE برای آبمیوه های خالص و طبیعی ) یا یادآور ویژگی ها و مزیت های مهم محصول یا خدمت هستند ( مثلا برند DIEHARD AUTO BETTERIES برای باطری خودرو با طول عمر بالا ). گروهی دیگر از نام ها نیز برای اینکه بتوانند با ایجاد پیشفرض های علمی ، طبیعی یا برخورداری از پرستیژ بالا مخاطبان را تحت تاثیر قرار دهند.

نه تنها نام ، بلکه سایر عناصر برند مانند لوگو و نماد های ظاهری نیز می توانند از افراد ، مکان ها و تصاویر مطلق و انتزاعی نشات گیرند بازاریابان در ایجاد برند گزینه های متعددی پیش روی خود دارند و می توانند به راحتی در خصوص تعداد و ماهیت عناصر برند خود تصمیم بگیرند.

برچسب ها:

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید