5548 402 0912

مشاوره تخصصی آنلاین

ایران دی > برندینگ و تبلیغات  > تفاوت نام تجاری و نام شرکت چیست

تفاوت نام تجاری و نام شرکت چیست

نام تجاری ، یک نام تجاری است و شرکت یک شرکت است ؛ این دو با یکدیگر تفاوت دارند هیج عاملی مانند استفاده از نام شرکت به عنوان نام تجاری ، باعث اختشاش و سردرگمی نمی شود .

آیا باید نام شرکت ، نام تجاری را تحت الشعاع قراردهد ؟

برای مثال ، آیا باید نام شرکت مایکروسافت ، نام تجاری آن واژه ی مایکروسافت را تحت الشعاع قرار دهد؟

آیا باید نام تجاری ، نام شرکت را تحت الشعاع قرار دهد ؟

برای مثال ، نام تجاری تاید باید نام شرکت پروکتر اند گمبل را تحت الشعاع قرار دهد ؟

و یا باید هر دو سهمی مساوی داشته باشند ؟

نام برند خود را همین الان بصورت آنلاین ثبت کن!

 

برای مثال ژیلت سن سور .

بحث در مورد چگونگی استفاده از نام شرکت ، در عین سادگی ، پیچیده و ساده است ؛ زیرا قوانین آن بسیار شفاف و روشن است . پیچیده است، زیرا بسیاری از شرکت ها ، قوانین ساده ی تثبیت نام تجاری کالا را مراعات نمی کنند و در نهایت با سیستمی روبرو می شوند که غیرمنطقی و دارای نام های تجاری متعدد است که خود موجب آشفتگی و جر و بحث های فراوان می شود .

نام تجاری ، باید همواره بر نام شرکت مقدم باشد. مشتریان، یک نام تجاری را می خرند ، نه شرکت را . پس ، زمانی که تنها نام شرکت به عنوان نام تجاری نیز استفاده می شود ( برای مثال کوکاکولا، آی .بی.ام ، زیراکس ، اینتل ) ، مصرف کنندگان این اسامی را نام تجاری تلقی می کنند .

زمانی که نام شرکت و نام تجاری را به شیوه ای یک دست و روشن ترکیب می کنید ، نام تجاری حرف اول را می زند و نام شما از آن تبعیت می کند . مانند : کادیلاک جنرال موتورز .

مشاهدات ساده نشان خواهند داد که چگونه مصرف کنندگان ، به ندرت از نام یک شرکت استفاده می کنند . زمانی که یک نام تجاری معتبر برای استفاده به آنان داده شده است ، مانند کادیلاک تازه ی مرا دوست داری ؟ ، هیچ کس نمی گوید : ماشین لوکس جنرال موتورز مرا دوست داری ؟

با این اخطار ذهنی ، یک شرکت همواره شرکت باقی خواهد ماند ، به شرط آن که نام آن به عنوان یک نام تجاری استفاده نشود .  یک نام تجاری فقط یک نام تجاری است . در این جا یک تفاوت وجود دارد . یک شرکت عبارت است از سازمانی که به تولید و تهیه ی نام تجاری می پردازد ، اما خود نام تجاری نیست . شرکت مایکروسافت با نام تجاری ورد ( Word  ) متفاوت است و تاید با شرکت پروکتر اند گمبل . مایکروسافت ، محصولات متعددی تولید می کند که یکی از آن ها Word  است . پروکتر اند گمبل نیز محصولات متعددی تولید می کند که یکی از آن ها تاید است .

اگرچه این بحث معقول به نظر می رسد ، اما معمولا بهترین راهکار تثبیت نام تجاری نیست، جز آن که دلایل متقاعد کننده ای در دست باشد . اما بهترین راهکار تثبیت نام تجاری، استفاده از نام شرکت به عنوان نام تجاری است . شرکت دبلیودی ۴۰ ، نام تجاری دابلیودی ۴۰ را تولید می کند . شرکت زیپو ، نام تجاری زیپو را تولید می کند . شرکت کوکاکولا، نام تجاری کوکاکولا را تولید می کند . تمیز ، ساده ، مستقیم و قابل درک

۱ – یک کوکاکولا چیست ؟

۲ – زیپو چیست ؟

۳ – دبلیودی ۴۰ چیست ؟

هر زمان که در نقش یک مشتری و یا مخاطب ظاهر می شوید ، پاسخ فوری شما به این صورت خواهد بود :

۱ – نوشابه کوکاکولا

۲ – فندک ضد باد

۳ – اسپری روغن کاری

اگر شما یکی از کارمندان کوکاکولا ، زیپو و دبلیودی ۴۰ هستید ، پاسختان متفاوت خواهد بود : این نامی است که بر روی چک حقوقی من نوشته می شود، این نام شرکت من است .

مدیران نیز از جمله کارمندان هستند. به همین دلیل ، نام شرکت را بر نام تجاری مقدم می دارند و مشتریان نیز نام تجاری را بر دیگری مقدم می دارند .

آیا ساختن اتومبیل لگزوز توسط یکی از کارخانه های تویاتا ، هوندا و یا نیسان حائز اهمیت است ؟ احتمالا خیر . اما به یقین از نظر رئیس کارخانه ی تویوتا اهمیت دارد .

چشم انداز درونی از چشم انداز برونی بسیار متفاوت است . مدیران باید همواره به خود خاطر نشان سازند که مصرف کنندگان در جستجوی نام تجاری هستند، نه نام شرکت .

حتی ماجرا جدی تر از این است . نام تجاری ، تنها نامی نیست که تولیدکننده بر روی پاکت کالا می نهد . بلکه خود کالاست. از نظر مشتری ، کوکاکولا یک مایع تیره رنگ در حد فاصل قرمز و قهوه ای و شیرین است . نام تجاری همان واژه ای است که مشتریان برای توصیف این مایع به کار می گیرند . آنچه درون بطری قرار دارد ، مهم ترین بعد جریان تثبیت نام تجاری است . کوکاکولا خود، مایع را به صورت نامی تجاری در اذهان تثبیت می کند .

این نوشابه ای نیست که توسط کوکاکولا تولید شده است ، یک کوکاکولاست، یک چیز واقعی است . این توصیف ، در قلب یک راهکار موثر در تثبیت نام تجاری قرار دارد . شرکتی که مفهوم نام تجاری را از نظر یک مصرف کننده درک کند ، هرگز محصولی به نام کوکاکولای جدید را به مصرف کننده معرفی نخواهد کرد . چگونه می توانید یک کوکای جدید – و به فرض بهتر – داشته باشید ؟

چگونه یک چیز واقعی ناگهان ماهیت خود را از دست داده است ؟ اصلا به چه دلیل قصد عوض کردن آن را دارید درست مثل اینکه خدای جدیدی را معرفی کنید !

به همین ترتیب رولکس نام تجاری یک ساعت گران بها نیست که توسط شرکت رولکس ساخته شده است ، یک رولکس ، چیزی است که شما به مچ دست خود می بندید .

  • پاپ – تارت ، کیکی است که شما بر توستر خود قرار می دهید .
  • باند – اید ، چسب زخمی است که بر روی بریدگی و خراش می گذارید .
  • تایلنون ، قرصی است که برای رفع سر درد مصرف میکنید .

بسیاری از  مورد های بحث انگیز نام شرکت و یا نام تجاری را می توانید با مطرح کردن دو پرسش برای خودتان حل کنید :

۱ – نام تجاری چیست ؟

۲ – نام ماده ای که درون بسته بندی کالا قرار گرفته است ، چیست ؟

بهتر است ، هر دو نام ، یک باشد ، در غیر اینصورت با مشکل روبرو خواهید شد .

بیایید ببینیم زمانی که نام شرکت و نام تجاری ، هر دو ، روی بسته بندی کالا قرار می گیرند، چه اتفاقی رخ میدهد . برای مثال اکسل مایکروسافت را در نظر بگیرید . در این نام ( مایکروسافت ) اضافی است . هیچ تشکیلاتی جز مایکروسافت نرم افزار اکسل تولید نمی کند . از انجا که مشتریان به سادگی هر چه بیشتر اسامی اصرار می ورزند ، اکسل مایکروسافت ، به سرعت به اکسل تبدیل شد : ( بیاید اکسل بخریم )

مایکرو سافت ورد ، ماجرای دیگری است . ( ورد ) یک اسم عام است . بعلاوه بسیاری از رقیبان مایکروسافت از واژه ( ورد ) در محصولات خود استفاده کرده اند . در نتیجه ، مصرف کنندگان ترجیح می دهند که نام کامل محصول را به کار گیرند ( مایکروسافت ورد ) . این مسئله ، الزاما از نظر شرکت قابل قبول نیست . بر اساس یک قانون کلی ، شما در صدد خلق نام تجاری هرچه کوتاه تر و هرچه به یاد ماندنی تر هستید ( نام های کوتاه ، امکان نقل شفاهی را افزایش می دهند ) .

زمانی که مصرف کننده احساس کند که ناگزیر است هم از نام تجاری  و هم از نام شرکت در کنار یکدیگر استفاده کند ، در این حالت شما با مسئله تثبیت نام تجاری روبرو خواهید شد . برای مثال ، سوپ غلیظ کمپبل را در نظر بگیرید .

این شرکت با بکارگیری این نام به عنوان نام تجاری و نام شرکت ، مصرف کننده را دچار سرگیجه می سازد . کمپبل باید از نام تجاری دیگری برای محصول خود استفاده می کرد .

از نظر مصرف کننده ، روی شرکت پراکتر اند گمبل بسیار مطلوب است . فقط نام تجاری را با حروف درشت روی بسته بندی کالا بنویسید و نام شرکت را با حروف ریزتر در زیر پاکت بسته بندی قرار دهید : ( شرکت پراکتر اند گمبل ) .

اما راه میانه ای نیز وجود دارد . برخی از مصرف کنندگان آگاه و کنجکاو و امروزی احتمالا مایل هستند با سازنده این محصول اشنا شوند ، اما اغلب هر دو نام در کنار همدیگر نوشته نمی شوند . هرگز شما نام تجاری اتومبیل ( آکورا ) به صورت ( هوندااکورا ) نمی بینید و یا لینکلن را به صورت ( فورد لینکلن ) نمی بینید .

بعلاوه ، همواره در دنیای داد و ستد خرده فروشان و توزیع کنندگان به شناسایی شرکت تولید کننده یک نام تجاری علاقمند هستند . برای مثال ، پاک کننده تاید را از چه شرکتی تهیه می کنید ؟

بسیاری از شرکت ها، نام شرکت را با حروف ریز، در بالای نام تجاری قرار می دهند . مصرف کنندگانی که تنها به محصول می اندیشند ، کمتر توجهی به این حروف کوچک نخواهد کرد ، اما مشتریان کنجکاو و افرادی که در دنیای داد و ستد فعال اند ، به آسانی این حروف ریز را بالای نام تجاری مشاهده خواهند کرد . البته ، خطر ئدرون شرکت قرار دارد . با استفاده از این راهکار ، احتمال آن می رود که شما با توصیه هایی چون : ( چرا نمی توانیم نام شرکت را بزرگتر بنویسیم ؟ ما تمامی فرصت هایی را که برای ارتقای سهاممان ، روابط کارکنانمان و ارتباط بهتر تجاری داشته ایم ، با این ترتیب به هدر می دهیم ) روبرو شوید .

ببینید به سر شرکت ژیلت چه آمد . هر دو محصول این شرکت ، تیغ های اترا و تراک با معرفی نام شرکت تولید کننده – ژیلت – با حروف ریز نوشته شده در بالای نام تجاری ، به بازار آمد . پس از آن این  شرکت محصول سن سور را تولید کرد و این بار ، ( ژیلت ) به بزرگی نام ( سن سور ) ظاهر شد .

این ، فکری نامعقول بود . نام تجاری باید نام شرکت را تحت الشعاع قرا دهد .

با محصول مک تری ، ژیلت از نوع به اصل خود برگشت و نام تجاری مک تری نام شرکت را تحت الشاع قرار می دهد .

در زمینه تثبیت نام تجاری ، هیچ مسئله ای چون نقش اصلی و مناسب نام شرکت ، مورد بحث قرار نگرفته و با این حال ، در بسیاری از مورده ها نادیده گرفته شده است .

نام تجاری ، خود باید در مرکز توجه شما قرار گیرد . اگر ناچارید که نام شرکت را ذکر کنید ، این شیوه را در پیش گیرید ؛ اما آن را پس از ذکر نام تاری قرار دهید .

 

نام برند خود را همین الان بصورت آنلاین ثبت کن!

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید