5548 402 0912

مشاوره تخصصی آنلاین

ایران دی > برندینگ و تبلیغات  > نقش انتخاب نام در برندینگ

نقش انتخاب نام در برندینگ

انتخاب-نام-در-برندینگ-تصویر-پست-بلاگ-ایران-دی

نام شما در مرکز تمامی فعالیت­ های بازاریابی­ تان قرار دارد و بادوام ترین و پایدارترین جزء محصول، خدمت یا شرکت شماست. از آن جا که نام­ گذاری نخستین مرحله برندسازی است، افراد معمولا دچار این اشتباه می­ شوند که نام مهم­ترین بخش برند است. زیرا با بررسی وب­ سایت های شرکت های مشاوره­ ی نام­گذاری به این نتیجه می­ رسند که نام­ گذاری مهم ترین اقدامی است که در مسیر برندینگ انجام می ­شود و بسیار سخت و پرهزینه است. بدین ترتیب ، تمام نیرو و تمرکز خود را بر روی انتخاب نامی تمام عیار می ­گذارند.

این گونه نیست که بسیاری از نام­ ها توسط شرکت های گران­ قیمت مشاوره انتخاب یا ابداع شده باشند؛ بلکه با صد­ها نام متوسط ( مانند Cisco ) یا گاهی نام­ های بدی ( مانندPutzmeister یا eBay ) روبرو خواهید شد که با این حال به برند­ های معروف و بزرگی تبدیل شده ­اند.

بسیاری از شرکت­ های بزرگ در جاهایی برای نام­ گذاری الهام گرفته ­اند که فکرش را هم نمی ­کردند. شاید فکر کنید اگر بخواهید نامی برای یک شرکت تولید­کننده­ ی کفش ورزشی انتخاب کنید، باید به دنبال واژه ­ای باشید که بر عملکرد کفش، موفقیت های بزرگ ورزشی یا قدرت و آمادگی جسمی تاکید داشته باشد. اما نام یکی از قدرتمند­ترین برند های ورزشی به سادگی از روی نام خودمانی صاحب شرکت برداشته شده است.

برخی ممکن است پیشنهاد بدهند که برای شروع از نام کوچک یا فامیل، نشانی خیابان یا دیگر گزینه­ های دم دستی استفاده کنید. در حالی که می­توانید و باید بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. بیش از حد، خود را درگیر نامی کامل و بی ­عیب و نقص نکنید، زیرا در این صورت هیچ­گاه به نتیجه نخواهید رسید. کافی است نامی پیدا کنید که به اندازه­ ی کافی خوب باشد. گاهی نام­ های بد نیز با یاری بخت خوش و بازاریابی هوشمندانه به برندی بزرگ تبدیل می­شوند.

 

تبدیل نام بد به نام خوب

 

داستان شرکت « بیمه­ ی عمر خانواده ­ی آمریکایی »، واقع در کلمبوس جورجیا را می­ دانید؟ نامی که خواندید بسیار بلند، پیچیده، توصیفی و به خاطر سپردنش بسیار دشوار بود. کوتاه کردن آن به حروف اول واژگان نیز ( که گناهی نابخشودنی در برندینگ است ) کمکی نکرد. می­ توانید فردی را مجسم کنید که واژه­ ی « AFLAC » را ادا می­کند؟ صدایش تداعی کننده ­ی « کواک کواک » اردک می­ شود.

و نبوغ جایی خود را نشان داد که یک اردک، « کواک کواک کنان » آمد و با بیمه ­ی تکمیلی زندگی و سلامت ترکیب شد. ایده­ ای که برای بسیاری چندان بدیهی به نظر نمی­ رسید، اما کارگر افتاد! AFLAC نام کاملا ناگواری بود که با یک کمپین تبلیغاتی طنزآلود، به موفقیتی شگفت­ انگیز رسید. این شرکت در سال ۲۰۰۴، اردک یادشده را به بخش جدایی­ ناپذیر لوگوی خود تبدیل کرد. بدین ترتیب، تصمیم AFLAC با توجه به فرصت ویژه­ ای که در نامش نهفته بود، موثر واقع شد؛ که البته این را مدیون جیب پرپول شرکت هم بود. داستان AFLAC هم هشدار می­ دهد، هم داستان یک پیروزی را نقل می­کند.

 

نام شما بخشی از یک بدنه ­ی بزرگ ­تر است

 

نام شما تنها جزئی از برند شماست. لوگو، تایپوگرافی و طراحی گرافیکی حاکم بر ارتباطات، شعارها و اقلام تبلیغاتی، آگهی ­ها، رویدادها، شبکه ­ی فروش و تمامی موارد این چنینی همگی در کنار هم برند شما را می­ سازند.

به اشتباه، انرژی بیش از حد صرف نام خود نکنید. زمانی ارباب­ رجوعی داشتیم که می­ خواست نام محصولش، همزمان مفاهیم « روغن ترکیبی »، « پوشش ضد سایش » و « عملکرد روان » را تداعی کند، در عین حال، به چندین زبان قابل فهم باشد و از هشت حرف هم تجاوز نکند! هیچ ترکیبی متشکل از هشت حرف الفبایی وجود ندارد که بتواند چنین انتظاراتی را برآورده سازد. این مشتری بی آن که خود بداند، قصد داشت بار سنگینی را به دوش نام محصول بگذارد؛ باری که از توان نام خارج بود. نام شما جزء حیاتی برند شماست، اما به خودی خود که نمی­ تواند برند شما باشد! نامی که در سطح متوسطی قابل قبول باشد، مانند AFLAC، کسب و کار شما را نابود نخواهد کرد. حتی یک نام نامناسب نیز اگر درست به کار گرفته شود، می ­تواند روزی به برند بزرگی تبدیل شود.

بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید