5548 402 0912

مشاوره تخصصی آنلاین

ایران دی > برندینگ و تبلیغات  > ۶ ویژگی یک نام قدرتمند

۶ ویژگی یک نام قدرتمند

شش-ویژگی-نام-قدرتمند-تصویر-پست-بلاگ-ایران-دی

بررسی این ویژگی ها ، دیدگاهی برای شما فراهم می کند که بوسیله ی آن می توانید یک نام به یادماندنی انتخاب کنید:

 

۱- به دنبال غیر معمول ها بگردید

 

«Auction Web» به مراتب نام مطمئن تری است تا نام غریبی مانند «eBay»، اما کدامیک هم اکنون یکی از برند های قدرتمند دنیاست؟ مدیران eBay نخواستند برای هدف و شرکتی غیرمعمول، از یک نام معمولی و توصیفی استفاده کنند و همین تصمیم بوده که پایه گذار این همه تفاوت شده است.

Google امروزه دیگر نامی آشناست. اما زمانی در رقابت با نام هایی مانند Infoseek ، Webcrawler و All the Web عجیب و غریب به نظر می رسید.

در کنار غول های صنعت الکترونیک مانند Sony، Panasonic و Emerson برند Skullcandy نامی غیرعادی بود، اما توانست به چشم بیاید و توجه ها را به خود جلب کند.

اگر ایده ای مخاطره آمیز به نظر می آید، وقت بیشتری به بررسی آن اختصاص دهید. یک ایده ی شگفت آور همیشه بهتر از یک ایده ی معمولی است.

۲- متمایز باشد

 

نام شما نه تنها باید غیرمعمول باشد، بلکه باید منحصربه فرد هم باشد.

در برابر وسوسه ی کپی برداری از ایده های ناب دیگران مقاومت کنید. اگر قرار است نامی برای یک شبکه ی ارتباط اجتماعی انتخاب کنید، صدای پرندگان را فراموش کنید. تنها یک Twitter وجود دارد. اگر قرار است یک دستگاه دیجیتال دستی مانند موبایل را نام گذاری کنید، به میوه های کوچک فکر نکنید؛ چون Blackberry قبلا این کار را انجام داده است.

مراقب روندهایی که هر از گاهی باب می شوند، باشید. به تازگی بسیاری از شرکت ها واژه ی «fish» را به خدمت گرفته اند و برندهایی مانند Bazorfish، CyberFish و حتی Expirefish ساخته اند ( که به نظر می رسد در کسب و کار خود با شکست مواجه شده اند ). از طرفی میل وافری به واژه ی «planet» وجود دارد و برندهایی مانند Planet Hollywood، Animal Planet و Lonely Planet را پدید آورده است.

از گروه های مبتذل و پیش پا افتاده ی موجود بپرهیزید. یک شرکت ارتباطات از راه دور باید جدا از پیشنهادهایی که با «tele» و «com» همراه هستند، دوری کند. کلمه هایی مانند tech و solution به قدری در نام ها تکرار شده اند که دیگر از معنی افتاده اند. گشتن به دنبال نامی که پیش از این وجود داشته، هدف برندینگ را در همان ابتدا با شکست مواجه می کند.

 

۳- به دنبال معنی باشید

 

نام های بامعنی در خاطر می مانند. اما معنی را با تعریف اشتباه نگیرید. عنوان برند همان قدر محصول یا خدمت شما را تعریف می کند که نام شما، شما را به عنوان یک فرد. توصیف را بگذارید برای تبلیغات و شعارها.

معنی حقیقی یک کلمه با آنچه از آن دریافت می شود، ارتباط چندانی ندارد. مردم فرهنگ لغت را برای پیدا کردن ریشه ی یونانی یا رومی نامی که انتخاب می کنید، باز نخواهند کرد. در عوض، به آن واژه نگاه می کنند و به سرعت به تفسیر و تداعی معنی آن می پردازند. معنی واژه ها در برندینگ تحت تاثیر عوامل زیر قرار می گیرد:

  • بافت اجتماعی
  • بافت فیزیکی ( واژه ها، تصاویر و گرافیک اطراف آن )
  • دانش و تجربه ی قبلی
  • آواشناسی ( مفاهیم دریافتی از صداها )

پیش از آنکه Amazon تبدیل به چیزی شود که هم اکنون هست، جف بزوس، کلمه ی Cadabra، برگرفته از Abracadabra [ اجی مجی لاترجی خودمان ] را مدنظر داشت. او می خواست مفهوم جادو را برساند. اما آوای این کلمه شبیه «cadaver»  [ به معنی لاشه یا جسد ] بود، پس گزینه ی Cadabra فوری حذف شد.

 

یک نام بامعنی نامی است که معانی و تفاسیر مرتبطی را تداعی کند. نام های توصیفی کسب و کار شما را محدود خواهند کرد. Amazon نام بهتری است تا Books.com. برای نرم افزار پیشگوی کسب و کار، Oracle نام قدرتمند تری است تا نام معمولی Computer Associates یا بدتر از آن، مخفف آن به صورت CA. به همین دلیل است که Starbucks یک برند واقعی است و در عین حال نامش به قهوه هم ربطی ندارد.

برند یا کسب و کار خود را محدود نکنید. دنبال یک یادگاری معنادار باشید، نه توصیف و تعریف.

 

۴- به دنبال نامی شفاف باشید که بتوان با آن ارتباط احساسی برقرار کرد

 

واژه های Haagen و Dazs اگرچه ممکن است بی معنی به نظر بیایند، اما تصویر خوبی از بستنی معروف اروپایی با خود به همراه دارند. Smuckers صدای ملچ ملچ کردن لب ها به هنگام خوردن یک خوراکی خوشمزه زا به یاد می آورد. Outback Steakhouse شما را به یاد طبیعت وحشی استرالیا می اندازد. Stonyfield Farm تصویر گاوهایی در مراتع سبز را به ذهن می آورد. هرچه نام شما احساس بیشتری در مخاطب بیدار کند، اثربخشی بیشتری خواهد داشت.

 

۵- باید قابل مالکیت باشد

 

مالکیت یک نام در دنیای امروز دو معنی دارد. نخست این که باید بتوانید مالک نام تجاری کلمه ی موردنظر باشید. اگر یک شرکت محلی هستید، داشتن یک نام تجاری ممکن است دغدغه ی بزرگی نباشد، اما شاید بخواهید روزی کسب و کار خود را گسترش بدهید. داشتن یک نام تجاری ملی این تغییر را برای برند شما را آسان تر می کند. حتی اگر فکر می کنید هیچ گاه از حدود منطقه ای که در آن فعالیت می کنید، پا فراتر نخواهید گذاشت، این کار از نام شما حفاظت خواهد کرد. زیرا هر آن ممکن است یک شرکت بزرگ فعالیت خود را در بازار شما شروع کند و بخواهد نامتان را از چنگتان دربیاورد.

نام های تجاری بسته به نوع تجارت، توسط «سازمان ثبت اسناد و املاک ایران» ثبت می شوند. شما نمی توانید برای محصولات و خدمات خاصی که ارائه می کنید، مالک انحصاری و جهانی یک کلمه باشید. به همین دلیل است که بسیاری از برند های مشهور کلمات مشترک دارند.

پیتزا Domino’s و شکر Domino دو زمینه کاری کاملا متفاوت دارند.

نام تجاری Dove هم برای صابون به کار می رود، هم برای شکلات.

Apple خیلی پیش تر از آن که نامی تحسین شده در دنیای الکترونیک باشد، نشان شاخص گروه بیتلز بود.

هر اندازه هم که به کلمه ی «Delta» علاقه مند باشید، به احتمال زیاد انتخاب خوبی برای شما نخواهد بود.

مالکیت نام برند، در بسیاری از مواقع به معنای مالکیت دامنه ی دات کام آن نام است. می توان گفت تقریبا برای تمامی کلمه های زبان انگلیسی (بخش قابل توجهی از فرهنگ واژگان انگلیسی) دامنه ی دات کام وجود دارد که یا به مالکیت شرکت های قانونی درآمده اند یا واسطه ها. خریدن نام از یک واسطه، از چند صد دلار تا چند صد هزار دلار خرج برمی دارد. همچنین مجموعه دارانی هستند که تحت هیچ شرایط و قیمتی قصد فروش دامنه های تحت مالکیت خود را ندارند.

مالکیت دامنه ی دات کام تنها مالکیت یک آدرس اینترنتی نیست. کیفیت این دامنه بر رده بندی شما در جستجوی اینترنتی اثر خواهد گذاشت. «Delta» را در گوگل جستجو کنید. خواهید دید که برای یافتن واکس کفپوش با این نام باید چندین صفحه حاوی محصولات و خدمات مختلفی مانند ابزار، شیرآلات، دندانپزشکی و دفترهای هواپیمایی را از نظر بگذرانید.

این روزها قابلیت دسترسی و جستجوی یک دامنه ی دات کام، بزرگ ترین چالش پیدا کردن یک نام خوب است.

 

۶- مخفف، نه! هرگز!

 

تا جایی که می توانید از مخفف و حروف اول نام و فامیل خودداری کنید. در کنار هر IBM و BMW، بی نهایت ITG، ISI، AMA و غیره وجود دارد.

اگر نام شما به قدری طولانی است که مجبورید از مخفف آن استفاده کنید، یا این که به برندتان ربطی ندارد و مجبور هستید نام اصلی را مخفی نگه دارید، نامتان را عوض کنید (شرکت International Business Machines [ماشین های بین المللی کسب و کار] دیگر چنین ماشین هایی نمی فروشد و Kentucky Fried Chicken [مرغ سرخ شده کنتاکی] نمی خواهد صرفا غذای سرخ شده ارائه کند). اگر چند دهه زمان و میلیون ها دلار هزینه را صرف حروف اول نام و فامیل نکنید، به ندرت به برند قابل قبولی تبدیل می شوید. پس اگر امکان چنین سرمایه گذاری ای را ندارید، این قبیل نام ها را فراموش کنید.

نام گذاری یک برند به تلاشی سخت تبدیل شده است. رسیدن به نامی که بتوانید آن را به یک نام تجاری تبدیل کنید و دامنه ی اینترنتی اش را تصاحب نمایید، انتخاب ها را محدود می کند. در این دنیای رقابتی که زمان به سرعت از دست می رود، هر روز زمان و بودجه ی بیشتری جهت ایجاد مفهوم و شهرت برای یک نام لازم است. حال که با ۶ ویژگی یک نام خوب آشنا شده اید، ممکن است نامی را که پیش از این انتخاب کرده بودید، کنار بگذارید؛ اما مطمئن باشید که برند خود را با نامی قدرتمند بنا خواهید کرد.

دیدگاه خود را بنویسید